anaresim 2 1200x628 1 Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta’da mutlaka görülmesi gereken en güzel tarihi ve panoramik yerleri sizlere tanıtmak amacıyla oluşturduğum listeyi beğeninize sunuyorum…

Birlikte nereleri gezebiliriz, geçmiş dönemlerden bizlere neler miras kalmış, Isparta mutfağında hangi lezzetlerin sizleri beklediğini benimle keşfedebilirsiniz…

Anılar defterinize harika anları yerleştireceğiniz güzel resimleri birlikte çekmeye ve yaşamaya ne dersiniz ?…

Can Adası

Eğridir de bulunan ve genellikle piknik yeri olarak kullanılan bir adadır. 1933 yılında Atatürk’ün Eğirdir ziyareti esnasında, ada Belediye Encümen Kararıyla ona hediye edilmiştir. Sonrasında Atatürk’ün mirasçılarına geçmiş olup en son olarak Eğirdir Belediyesi‘ne devredilmiştir.

Eğirdir Gölü

Ülkemizin 2. en büyük tatlı su olan gölü Eğirdir Gölüdür. içerisinde yüzlerce çeşit balık türü yaşarken göl çevresinde 450 farklı kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos, Ağlasun İlçesi’nin 7 kilometre kuzeyinde ve Akdağ yamaçlarında denizden 1700 metre yüksekliğindedir. Sagalassos, Pisidia Bölgesi’nin Roma İmparatorluk Dönemi’nin en önemli şehridir. Şehirde bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu Roma Dönemi’ne aittir.

Güneykent – Gül Hasadı

Isparta’nın en güzel güllerinin yetiştiği yerler arasında Güneykent Kasabası da yer alır. Gül toplama dönemlerinde Güneykent’e gelip, burada gül toplama faaliyetlerine katılıp kendi gül yağınızı üretebilirsiniz. 

Lavanta Kokulu Köy

Hazır mısınız renkli bir görsel şölene? Bilindiği üzere şehrin ön plana çıkmasını sağlayan etkenlerden birisi de lavantanın oldukça bol bir şekilde yetiştirilmesidir. Lavanta Vadisi bölgesine girdiğinizde gelen eşsiz güzel kokular sizi başka diyarlara götürecektir.

Yazılı Kanyon

Isparta’nın en güzel yerlerinden birisi olduğunu belirtelim öncelikle. Dağ yürüyüşü severlerin ortak noktalarından birisi olan bu yer içerisinde olmak keyif verecektir. İster sadece manzaranın keyfini çıkarın ister, piknik yapabilir ve gününüzün daha güzel geçmesinin sağlayabilirsiniz.

Davraz Kayak Merkezi

Yakın bölgelerde kayak merkezi yok diye üzülmeyin. Akdeniz bölgesi üzerinde bulunan ve yakın şehirlerden yüzlerce ziyaretçi akınına uğrayan Davraz Kayak Merkezi, sizin ve aileniz için çok güzel bir kış geçirmenize yardımcı olacaktır.

Yalvaç – Psidia Antik Kenti

Kent, Seleukos döneminde M.Ö. 275 yılında I. Seleukos veya oğlu I. Antiokus Soter tarafından Frigya’da bulunan Galyalılara karşı ileri bir karakol olarak kurulmuştur. Roma İmparatoru Augustus tarafından M.Ö. 6 yılında Pisidya’da kurulan sekiz koloninin merkezi konumunda yer almıştır.

Gölcük Krater Gölü

Gölün etrafında 150-300 metreyi bulan volkanik küllü tepeler bulunmaktadır. Kızılçam, karaçam, meşe, sedir, akasya, akça kesme ve diğer maki türü bitkiler ile tavşan, tilki, sincap, kaplumbağa, yılan ve çeşitli kuş türleri gibi canlı çeşitleri yaşamaktadır.

Dündar Bey Medresesi

Dündarbey Medresesi, 1237 yılında Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında han olarak yapılmış, daha sonra 1301 yılında Hamidoğlu Dündar Bey tarafından medreseye çevrilmiştir. Medrese iki katlı olup, 30 hücresi vardır. Büyük dış kapısının fevkalâde süsü ve mimarî değerinin üstünlüğü ile şöhret bulmuştur. Ulucami girişinin yan tarafında bulunmaktadır.

Hızırbey Camii

Halk arasında ulu camii olarak bilinen ve halen ne zaman yapıldığı bilinmeyen camilerden birisidir. 3 bin kişilik kapasitesi olan bu caminin tasarımı da bir hayli başka. Cami, 1814 yılında Eğirdir’de çıkan yangında yanmıştır. Eğirdir mütesellüm ve muhafızı Yılanlıoğlu Şen Ali Ağa tarafından halktan toplanan yardımlarla eski tarzına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiştir.

Firdevs Bey Bedesteni

Mimar Sinan Camii’ne gelir sağlamak için dönemin Isparta Valisi Firdevs Bey tarafından 1561 yılında yaptırılmıştır. Mimar Sinan üslûbunu taşıyan bu yapı Isparta’ya ait bir taş cinsi olan, düzgün kesilmiş kövke taşlarıyla yapılmıştır.

Kirazlıdere – Gökçay Mesireliği

Hisartepe yamaçlarında, Isparta’yı kuşbakışı gören, etrafı bağ ve bahçelerle kaplı ve lokantaları bulunan bir piknik yeridir. Özellikle yaz aylarında panoramik bir görüntüye sahiptir. Gökçay mesire alanında çocukların doyasıya eğlenebileceği çocuk park ve oyun alanları vardır.

Etnoğrafya Müzesi

Isparta Belediyesi tarafından 2013 yılında hizmete sunulan müzemizde Anadolu coğrafyasında Türkler tarafından kullanılan yaklaşık 3 bin 500 adet halı, kilim ve etnografik ürünler sergilenmektedir.

Süleyman Demirel Müzesi

Müze, Isparta şehir merkezine 24 km uzaklıkta olan İslamköy’dedir. Külliye şeklinde yapılan ve Müzenin de yer aldığı yapılar, 16.000 m2 alana kurulmuştur. Külliye cami, ana müze binası, kütüphane binası, lojman ve depo binalarından oluşur.

Akpınar Seyir Terası

Akpınar Köyü, Eğirdir şehir merkezinden 7 kilometre uzaklıkta şirin bir köydür. Buradan Eğirdir Gölü’nü, Yeşil ve Can adalarını, Barla ve Anamas Dağları’nı, Boğaz Ova’yı sıcak bir çay içerek ve gözleme yiyerek görmek mümkündür.

Aya Stefanos Kilisesi

Eğirdir ilçesi Yeşilada içinde bulunur. Doğu batı yönünde uzanan kilise dikdörtgen planlı olup, üç nefli ve apsislidir. XIX. yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır.

Kent, 1888 yılında ilk olarak G. Hirschfeld ve aynı zamanda W.M. Ramsey tarafından tespit edilmiştir. Kentin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte MÖ II. yüzyılda Termesosla Adada arasında yapılan bir anlaşma metninde geçmektedir. 

Aksu Zindan Mağarası

Aksu ilçesinin 2 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Zindan Mağarası, Aksu Çayı boğazının güneye bakan yamacında, deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte yer alır. 765 metre uzunluğunda olan mağaranın içi tamamen aydınlatılmıştır.

Medrese, I.Alaaddin Keykubat zamanında, Selçuklu uç kumandanı Mübarizeddin Ertokuş tarafından H.621 / M.1224 yılında yaptırılmıştır. Medresenin taşları Agrai (Atabey) ve Seleukeia Sidera (Bayat) harabelerinden getirilmiştir.

Kızıldağ Milli Parkı

Şarkikaraağaç İlçesi’nin 5 kilometre güneyinde, 1840 metre yüksekliği olan Büyüksivri Tepesi’nin eteklerindeki saf sedir ormanları, milli parkın odak noktasıdır. İç Anadolu step iklimine en fazla giren saf sedir ormanları 164 hektar kadardır. Alan, 1969 yılında milli park ilan edilmiştir. Parkın güneyinde Beyşehir Gölü bulunmaktadır.

Şarkikaraağaç İlçesi sınırları içinde bulunan bu adanın en yüksek tepesi 1350 m dir. Şarkikaraağaç’a uzaklığı 35 km olan adanın, sahile uzaklığı 800 m dir. Adanın kuzeyinde Küçükkilise Adası ve karşısında Şarkikaraağaç’a bağlı Gedikli Köyü bulunmaktadır.

Melikler Yaylası

Yenişarbademli İlçesi sınırlarında, Dedegöl Dağı eteklerinde yer alan Melikler Yaylası;  Yenişarbademli-Aksu karayolu üzerinde “Vali Çeşmesi” Mevkii’nden güney yönüne ayrılan stabilize yoldan 2 kilometre kadar ilerlendiğinde yayla alanına ulaşılır. Yayla alanında içme suyu olarak kullanılabilecek çeşme mevcuttur.